Α1 Γυναικών: “11 στα 11” ο Ολυμπιακός που νίκησε τη Δάφνη Αγ. Δημητρίου

0

Νίκησε τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου ο Ολυμπιακός για την Α1 Μπάσκετ Γυναικών και έκανε το «11 στα 11».

Το «11 στα 11» στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Μετά τη δύσκολη «αποστολή» στην Τσεχία, οι νταμπλούχες Ελλάδας επέστρεψαν νικηφόρα στην Α1 και επικράτησαν με 81-74 της Δάφνης Αγ. Δημητρίου στο ΣΕΦ, για την 11η «στροφή». Τα κορίτσια του Ολυμπιακού «έκλεισαν» το ημίχρονο με 45-38, είχαν τον έλεγχο του ματς στα κρίσιμα σημεία και με πρώτη σκόρερ την Σταμάτη, με 24 πόντους (19 η Σουκ), έφτασαν στη νίκη επί της Δάφνης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, διευρύνοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Με καλάθι της Σουκ (6:04), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8-7 και στη συνέχεια, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (5:14), ανέβασε τη διαφορά στο +4 (11-7). Η Σπυριδοπούλου, με νέο σουτ (2:56), έκανετο 17-14, με την Δάφνη να προσπερνάει με 23-19. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό πίσω (21-23), αφού σε «νεκρό» χρόνο (0:00), η Βαμβακά πέτυχε καλάθι και μείωσε. Στο 2:37 της δεύτερης περιόδου, οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο +10 (41-31), με νέο καλάθι της Σουκ, με την Βαμβακά να σκοράρει ξανά (0:26), για το 45-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με τις «ερυθρόλευκες» να έχουν προβάδισμα +7 (45-38).

Με τρίποντο της Σύρρα, στο 5:56 του τρίτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +10 (53-43), ενώ η Σπυριδοπούλου, με λέι απ (3:19), έδωσε «αέρα» 11 πόντων (57-46). Το δεκάλεπτο τελείωσε με +5 προβάδισμα (60-55). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ομάδα του Αγ. Δημητρίου μείωσε σε 67-64, 69-66 και 75-71, όμως η Σταμάτη, με δύο τρίποντα (78-71, 0:35) διαμόρφωσε το τελικό 81-74 (0:05) υπέρ των νταμπλούχων.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 45-38, 60-55, 81-74

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 4, Σταμάτη 24(6), Αγιούσο 7, Σπυριδούλου 7(1), Σύρρα 6(1), Νικολοπούλου 6, Δίελα 4, Σουκ 19, Βαμβακά 4

Δάφνη Αγ. Δημητρίου (Μπουμπούς): Κάραλη 5, Σπαθάρου 11(3), Παγώνη 6(2), Γουέλς 21(1), Μόρις 20, Γκριτζά 3(1), Ντιν 8