Australian Open: Νικήτρια για 2η σερί χρονιά η Σαμπαλένκα

0

Υπερασπίστηκε τον τίτλο της στο Australian Open η Αρίνα Σαμπαλένκα

Η Αρίνα Σαμπαλένκα επιβλήθηκε με 2-0 σετ (6-3, 6-2) της Κινγουεν Ζενγκ στον τελικό του Australian Open.

Η Σαμπαλένκα αναδείχθηκε για 2η συνεχόμενη χρονιά πρωταθλήτρια και υπερασπίστηκε τον τίτλο της στην Αυστραλία, χωρίς να χάσει σετ στο τουρνουά. Από την άλλη, η Κινέζα τενίστρια έπαιξε για πρώτη φορά σε τελικό Grand Slam.

Στο πρώτο σετ, η Λευκορωσίδα τενίστρια «έσπασε» νωρίς το σερβίς της 21χρονης Κινέζας και προηγήθηκε με 3-0, για να διατηρήσει στη συνέχεια το σερβίς της και μετά από μόλις 34 λεπτά να κλείσει το σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ, η Ζενγκ (Νο 15 στον κόσμο), η οποία άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις συνολικά στο τουρνουά, προσπάθησε ν’ αντιδράσει και κατά διαστήματα δυσκόλεψε την Σαμπαλένκα, όμως η διαφορά ποιότητας κι εμπειρίας ήταν καθοριστική. Με δύο breaks στο πρώτο και στο πέμπτο game, η Σαμπαλένκα προηγήθηκε 4-1 και πήρε το σετ και την νίκη με 6-2, μετά από 43 λεπτά αγώνα.

14 sets played, 14 sets won, the reigning champion retains her 👑!

Queen Aryna’s second coronation caps a perfect fortnight at Melbourne Park.@SabalenkaA • @wwos • @espn • @eurosport • @wowowtennis pic.twitter.com/x7639RQr84

— #AusOpen (@AustralianOpen) January 27, 2024

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.