Ελλάδα-Γιβραλτάρ: Αντέδρασε και έβγαλε την υποχρέωση η Εθνική

0

Εύκολη νίκη για την Εθνική Ελλάδος κόντρα στο αδύναμο Γιβραλτάρ.

Για την 6η αγωνιστική των προκριματικών για το Euro 2024, η Ελλάδα επικράτησε εύκολα του Γιβραλτάρ με 5-0 στην «Αγιά Σοφιά-OPAP Arena», παραμένοντας στην 3η θέση του δεύτερου ομίλου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ανώτερο και κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, μόλις στο ένατο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Μπουχαλάκης βρήκε τον Γιαννούλη στην περιοχή, εκείνος γύρισε με τη μία, ο Φούντας σε πρώτο χρόνο δεν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο Πέλκας στη συνέχεια σκόραρε για το 1-0.

Στο 18ο λεπτό, ο Πέλκας εκτέλεσε κόρνερ, ο Μαυροπάνος πήδηξε πιο ψηλά από όλους και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα συνέχισε να απειλεί και στο 70ο λεπτό η άμυνα των φιλοξενουμένων έκανε λάθος γύρισμα, ο Μασούρας πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε διαγώνια για το 3-0 της Ελλάδας.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος στο 82ο λεπτό πήρε τη σέντρα από τον Μπακασέτα και έκανε την κεφαλιά, γράφοντας το 4-0. Αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του αμυντικού της Γουέστ Χαμ στο παιχνίδι αλλά και γενικότερα στην καριέρα του με την Εθνική ομάδα.

Το τελικό 5-0 ήρθε από τον Γιώργο Μασούρα που με πλασέ, σκόραρε για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Ο αγώνας:

Με 4-3-3 παρέταξε την ενδεκάδα του ο Γκουστάβο Πογέτ, με τον Βλαχοδήμο κάτω από τα γκολπόστ, ο Ρότα έπαιξε στα δεξιά και ο Γιαννούλης αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος. Μπροστά τους ως “εξάρι” ο Μπουχαλάκης που είχε δίπλα του τους Πέλκα, Μπακασέτα και στην τριάδα της επίθεσης οι Μασούρας – Φούντας και στην κορυφή ο Παυλίδης.

Στο 7ο λεπτό η Ελλάδα είχε την πρώτη καλή στιγμή. Ο Μαυροπάνος πήρε την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα, αλλά η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και πέρασε εκτός.

Δύο λεπτά αργότερα, η Εθνική βρήκε δίχτυα με τον Μπουχαλάκη να κάνει μπαλιά ακριβείας προς τον Γιαννούλη ο οποίος έκανε το γύρισμα με τη μία, ο Φούντας σε πρώτο χρόνο δεν μπόρεσε να σκοράρει αλλά ήρθε ο Πέλκας και έκανε το 1-0 για την Ελλάδα.

Στο 18’ ο Πέλκας έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, πέρασε έναν αντίπαλο, έκανε το σουτ αλλά η προσπάθειά του βρήκε δοκάρι.

Ο παίκτης της Μπασακσεχίρ στο 23ο λεπτό εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Μαυροπάνος πήδηξε ψηλότερα από όλους στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έγραψε το 2-0 της Ελλάδας.

Στο 33ο λεπτό η Εθνική είχε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ. Ο Παυλίδης σούταρε εκτός περιοχής, ο Κούλινγκ έδιωξε, ο Πέλκας πήρε το ριμπάουντ και με τακουνάκι βρήκε τον Ρότα αλλά ο γκολκίπερ του Γιβραλτάρ απέκρουσε ξανά.

Ο Παυλίδης στο 37’ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μετά από τακουνάκι του Μασούρα, έσκαψε τη μπάλα αλλά δεν νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως ο Φούντας κατάφερε να σκοράρει. Το γκολ, ωστόσο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη, η Εθνική μας ομάδα συνέχισε να απειλεί και στο 51′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέλκα από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στη συμβολή των δύο δοκαριών και στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές του Γκουστάβο Πογέτ δεν κατάφεραν να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Στο 70ο λεπτό ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε ένα κακό γύρισμα από της αντίπαλης άμυνας, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε διαγώνια για το 3-0 της Ελλάδας.

Στο 84′ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Μπακασέτας γέμισε από τα δεξιά, ο Μαυροπάνος έκανε την κεφαλιά πετυχαίνοντας το 2ο προσωπικό του τέρμα στο ματς και γενικά με τη γαλανόλευκη για να γράψει το 4-0.

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει ψηλά ακόμα και στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να κλέψει τη μπάλα, που έφτασε στον Γιακουμάκη. Αυτός έκανε ωραία κάθετη πάσα προς τον Μασούρα που με άψογο πλασέ έγραψε το 5-0 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Ελλάδα (Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα (Χατζηγιοβάνης 84′), Γιαννούλης, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Μπουχαλάκης (Παπανικολάου 68′), Πέλκας (Αλεξανδρόπουλος 84′), Μπακασέτας, Μασούρας, Φούντας (Ιωαννίδης 68′), Παυλίδης (Γιακουμάκης 68′)

Γιβραλτάρ (Ρίμπας): Κόλινγκ, Χάρτμαν (Μπαντρ 84′), Μπρίτο, Τσιπολίνα, Μουέλι (Σάντος 90′), Τζόλεϊ, Πόζο (Κασιάρο 60′), Σέρτζεντ, Ρόναν, Ντε Μπαρ, Γουόκερ.