Εθνική πόλο ανδρών: Γνώρισε την ήττα από την Κροατία

0

Την πρώτη της ήττα στον όμιλο των Ολυμπιακών Αγώνων γνώρισε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών πλήρωσε την κάκιστη άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου και έχασε 14-13 από την Κροατία, παρά το γεγονός ότι έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο με αριθμητική υπεροχή, λόγω αποβολής του Μπίλιακα για βιαιοπραγία.

Η ελληνική ομάδα υποχώρησε πλέον στην τρίτη θέση του Α΄ ομίλου και θα επιδιώξει να ανέβει τουλάχιστον δεύτερη, με νίκη επί της Ιταλίας (5/8, 16:10), στο τελευταίο παιχνίδι της Α΄ φάσης.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Ελλάδα να ανοίγει το σκορ και στη συνέχεια την Κροατία να προηγείται με 3-1. Με δύο γκολ η Εθνική μας ισοφάρισε στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, συνεχίζοντας το σερί αυτό και στο δεύτερο μέρος στα τέσσερα γκολ. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου γύρισε το ματς, εκμεταλλεύτηκε τα πέναλτι που κέρδισε παίρνοντας προβάδισμα με 3-5. Η Ελλάδα κράτησε τη διαφορά στο συν 2 μέχρι το τέλος του δεύτερου οκταλέπτου, το οποίο έκλεισε 4-6.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Κροάτες ήταν καταιγιστικοί και η Εθνική μας πλήρωσε τα λάθη της άμυνας (επιμέρους 7-3 για την Κροατία). Οι Κροάτες με δύο γκολ του Κράγκιτς ισοφάρισαν σε 6-6, με τον Φουντούλη στη συνέχεια να παίρνει την εκδίκησή του για το πέναλτι που έχασε λίγο νωρίτερα και να κάνει το 6-7. Οι παίκτες του Ίβιτσα Τούτσακ αύξησαν την πίεση και κατάφεραν για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα να πάρουν προβάδισμα με γκολ του Βουκίτσεβιτς για το 9-8. Η Ελλάδα ισοφάρισε με ένα πανέμορφο και δύσκολο γκολ του Νικολαΐδη, όμως με δύο σερί τέρματα των Μπούκιτς και Κράγκιτς οι Κροάτες προηγήθηκαν με 11-9.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τον πιο ιδανικό τρόπο για την Ελλάδα. Η Κροατία έπαιξε για τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή χωρίς αντικατάσταση του Μπίλιακα, ενώ ο Αργυρόπουλος ευστόχησε από τα 5μ, κάνοντας το 11-10. Η “γαλανόλευκη” έφερε το ματς στα ίσια με τον Καλογερόπουλο, κάνοντας στα μισά της τελευταίας περιόδου το 12-12, όμως οι Κροάτες με δύο γκολ του Κχάρκοφ προηγήθηκαν με 14-12, με τον Βλαχόπουλο να μειώνει στο τελευταίο λεπτό σε 14-13.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 14-13

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 7-3, 3-4.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπούριτς, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 1, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Βουκίτσεβιτς 1, Ζουβέλα, Κράγκιτς 3, Βρλιτς, Μπίλιακα, Κχάρκοφ 4, Πόπαντιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 2, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 2, Παπανικολάου, Κάκαρης, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2.