Κύπελλο Ελλάδας Μπάσκετ: Νίκησε τον Προμηθέα και πήγε τελικό ο Ολυμπιακός

0

Στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας Μπάσκετ προκρίθηκε ο Ολυμπιακός, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός νίκησε 91-77 τον Προμηθέα Πάτρας στο ΚΓ Νέας Αλικαρνασσού και βρίσκεται στον τελικό του ΟΠΑΠ Final 8 Κυπέλλου Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο (18/2) στις 19.00 τον Παναθηναϊκό.

Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν γρήγορα μια διαφορά στο παιχνίδι με τον Φαλ και τον Μπραζντέικις σε πρώτο ρόλο και την βοήθεια των επιθετικών ριμπάουντ. Το 19-10 (7’45”) από τα χέρια του Γουόκαπ ήταν η μεγαλύτερη απόσταση στην οποία έφτασαν οι Πειραιώτες, πριν οι Αχαιοί αρχίσουν να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι.

Κάουαν και Ρέινολντς πήραν επιθέσεις, “ροκάνισαν” την διαφορά (25-23, 13′) μ τον δεύτερο να δίνει και το προβάδισμα στον Προμηθέα για πρώτη φορά στο παιχνίδι (29-30, 15’30”).

Ο Ετσνίκε διατήρησε αυτήν την ελάχιστη διαφορά για τους Πατρινούς (35-36, 18’50”), αλλά ο Ολυμπιακός έκλεισε με ένα μικρό σερί το πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας στο 40-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με “γκολ φάουλ” από τον Ετσενίκε (40-39, 21′), ο οποίος έγραψε και το 42-42 (21’30”). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με ένα 13-3 και τους Κάνααν – Φαλ – Μπραζντέικις να οδηγούν στο 55-45 (25′). Ο Ράιτ οδήγησε στο +18 (68-50, 29′) με τον Προμηθέα να συνεχίζει την δική του προσπάθεια και να μειώνει (71-59 στο 31’20”, 85-75 στο 38′). Οι “ερυθρόλευκοι” όμως διατήρησαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 91-77.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Τσαρούχα, Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77