Παναθηναϊκός-Μαρσέιγ: Νίκησε με γκολ Μπερνάρ και πάει για την πρόκριση στο “Βελοντρόμ”

0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μαρσέιγ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα playoffs του Champions League.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 1-0 της Μαρσέιγ, στο «Απόστολος Νικολαΐδης» για τον πρώτο αγώνα του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Μιχάλη που δολοφονήθηκε στα επεισόδια στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχε σκορ, με το «τριφύλλι» να έχει την κατοχή και τις περισσότερες τελικές (χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία), πρεσάροντας και καταφέρνοντας να κλέβει τη μπάλα. Από την άλλη η Μαρσέιγ ήταν πιο απειλητική στη μετάβαση, χωρίς ωστόσο να γίνεται επικίνδυνη.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε την «υπογραφή» του Παναθηναϊκού, που είχε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το γκολ ήρθε στο 84’ με υπέροχη ομαδική συνεργασία, όταν ο Μπερνάρ συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Κλεινχέισλερ και τον Ιωαννίδη. Ο δεύτερος του «έσπασε» τη μπάλα και ο Βραζιλιάνος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Το παιχνίδι:

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε για την αρχική ενδεκάδα με τον Βαγιαννίδη να τοποθετείται στα δεξιά της άμυνας αντί του Κώτσιρα, τον Βέρμπιτς να αγωνίζεται στο ένα επιθετικό άκρο, ο Μαντσίνι στο άλλο, ενώ ο Μπερνάρ έμεινε στον πάγκο.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα για να φτάσει στην περιοχή της Μαρσέιγ,  με τους Γάλλους να πιέζουν ψηλά για να βρουν το λάθος και να φεύγουν στην αντεπίθεση.

Στο 10ο λεπτό το «τριφύλλι» έφερε την μπάλα στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να βγάλει τελική μέσα στο «κουτί», ο Πέρεθ σούταρε εκτός περιοχής, μην μπορώντας να σκοράρει.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να απειλεί όταν στο 19’, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γεντβάι πήρε την κεφαλιά, όμως δεν έβαλε σωστά το σώμα του και η μπάλα έφυγε εκτός.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, η Μαρσέιγ «ξεδιπλώθηκε» γρήγορα, ο Λόντι έκανε τη σέντρα, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο 32’ οι «πράσινοι» κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετικό σημείο. Ο Μάγκνσουσον εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αλλά αστόχησε. Στη συνέχεια ο Πέρεθ έκανε το σουτ από μακριά, μην μπορώντας να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην κόντρα (49’), ο Σπόραρ πήρε τη μπάλα στην πλάτη της άμυνας και έσπασε στον Τζούριτσιτς ο οποίος έκανε κακό τελείωμα.

Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Γεντβάι κατάφερε να σταματήσει με το κεφάλι δυνατό σουτ του Ουναχί. Ο Εντιαγέ πήρε το ριμπάουντ, μην μπορώντας να ολοκληρώσει την ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Εν συνεχεία, το παιχνίδι απέκτησε τρελό ρυθμό με συνεχόμενες ευκαιρίες των «πρασίνων».

Στο 57ο λεπτό ο Χουάνκαρ από τα αριστερά γέμισε προς την περιοχή, ο Βιλένα άφησε, ο Μαντσίνι έφερε την μπάλα στο αριστερό εκτέλεσε και αστόχησε.

Ο πολύ θετικός Τζούρισιτς κατάφερε να κλέψει (65’) τη μπάλα από τον Κοντογκμπιά, ο οποίος είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα για το πάτημα πάνω στον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα αμφότεροι οι προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να πέσει ο ρυθμός.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς κατάφεραν να σκοράρουν στο 83’ με υπέροχη ομαδική προσπάθεια. Ο Μπερνάρ άνοιξε την μπάλα στον Κλεινχέισλερ, ο οποίος γέμισε στην περιοχή. Ο Ιωαννίδης με ωραίο τρόπο άφησε στον Μπερνάρ, ο οποίος εκτέλεσε για το 1-0.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ (79’ Μλαντένοβιτς), Ρουμπέν, Βιλένα (78’ Τσέριν), Μαντσίνι, Τζούριτσιτς (72’ Μπερνάρ), Βέρμπιτς (58’ Κλεϊνχέισλερ), Σπόραρ (72’ Ιωαννίδης)

Μαρσέιγ (Μαρθελίνο Γκαρθία): Πάου Λόπες, Κλος, Ζιγκό, Μπαλέρντι, Λόντι, Κοντογκμπιά, Βερετού (86’ Γκεντουζί), Σαρ (75’ Χαρίτ), Εντιαγέ (75’ Μουγκέ), Ουναχί (67’ Ρονγκιέρ), Ομπαμεγιάνγκ (85’ Εμπεμπά)