Προκριματικά Euro2024: Διέλυσε τα Σκόπια η Ιταλία

0

Η εκπληκτική “Σκουάντρα Ατζούρα” φιλοδώρησε με πεντάρα τα Σκόπια.

Για την 9η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, η Ιταλία ταπείνωσε με 5-2 τα Σκόπια, η Αγγλία επικράτησε με 2-0 της Μάλτας και η Δανία με 2-1 την Σλοβενία.

Στο Ολίμπικο η Ιταλία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Σκοπίων με 5-2. Η “Σκουάντρα Ατζούρα” πήρε νωρίς το προβάδισμα με τον Νταρμιάν στο 17ο λεπτό και τον Κιέζα στο 41′ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στους Ιταλούς. Η Ιταλία είχε και τρίτο τέρμα πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Κιέζα και πάλι στο 45+2′. Τα Σκόπια προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν με τον τον Ατανάσοφ στο 52′ και 64′, αλλά οι Ιταλοί φάνηκε πως “εκνευρίστηκαν” και έκαναν το 4-2 με τον Ρασπαντόρι και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ με τον Ελ Σαραουί.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Αγγλία έκανε καλή εμφάνιση και δίχως να ζοριστεί πήρε το τρίποντο με 2-0 επί της Μάλτας.

Ισόπαλο με 1-1 έληξε το ματς της Τσεχίας με την Πολωνία, με τους τελευταίους να αποκλείονται από την επόμενη φάση. Στον ίδιο όμιλο η Αλβανία πήρε τον βαθμό (1-1) κόντρα στην Μολδαβία και κλείδωσε την πρώτη θέση, με την Τσεχία να καταλαμβάνει την δεύτερη.

Η Σλοβενία, των “δικών” μας Σπόραρ, Βέρμπιτς και Τσέριν ηττήθηκε με 2-1 από την Δανία. Τέλος, η Φινλανδία νίκησε με 4-0 την Βόρειο Ιρλανδία, ενώ τον Καζακστάν επικράτησε με 3-1 του Σαν Μαρίνο.