Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν: Δεν Ε-Χ-ασε κανείς…

0

Ισόπαλο έληξε το ματς μεταξύ της Στουτγκάρδης και της Μπάγερ Λεβερκούζεν

Για την 14η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν δεν κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά από την Μπάγερν Μονάχου και έμεινε στο 1-1 στη Στουτγκάρδη.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να δημιούργησαν πάρα πολλές ευκαιρίες, ωστόσο οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1.

Η Στουτγκάρδη μπήκε δυναμικά και στο 3ο λεπτό έφτασε κοντά στο γκολ με τον Φουλριχ που ανάγκασε τον Χραντέσκι σε εξαιρετική επέμβαση σε κόρνερ. Στο 24′ ήταν η σειρά της Λεβερκούζεν να φτάσει κοντά στο γκολ με το σουτ του Μπόνιφεις που έδιωξε ο Νιούμπελ σε κόρνερ.

Η Στουτγκάρδη άνοιξε το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Γκιρασί να εκμεταλλεύεται το γύρισμα του Βάγκνομαν και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Λεβερκούζεν έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Πιο συγκεκριμένα, στο 48′ ο Βιρτς μπήκε στην περιοχή και δεν άφησε περιθώριο στο Νιούμπελ.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα η Μπάγερ Λεβερκούζεν ανέβηκε στους 36 βαθμούς και αύξησε την διαφορά της στο +4 από τη Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Στουτγκάρδη παρέμεινε στην τρίτη θέση με 31 βαθμούς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (32΄ αυτ. Μάσοβιτς, 43΄ Κράμαριτς, 76΄ Μπεμπού – 90΄ Πασιένσια)

Ουνιόν Βερολίνου-Γκλάντμπαχ 3-1 (24′ πεν. Φόλαντ, 50′ Χόλερμπαχ, 75′ Κάουφμαν-77′ Πλεά)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μπάγερν Μονάχου 5-1 (12′ Μαρμούς, 31′, 50′ Εμπιμπέ, 35′ Λάρσον, 60′ Κνάουφ-44′ Κίμιχ)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 0-1 (75′ Γκρέγκοριτς)

Βέρντερ Βρέμης-Άουγκσμπουργκ 2-0 (39′ Σταρκ, 65′ Ντακς)

Χαϊντενχάιμ-Ντάρμστατ 3-2 (42′ Σόπνερ, 69′, 71′ Μαϊνκα-52′ Σάρκε, 60′ αυτ. Μαλόνεϊ)

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-3 (45+6΄ Ζούλε, 90+3΄ Φίλκρουγκ – 32΄ Μπενσεμπαϊνί, 54΄ Μπαουμγκάρτνερ, 90+1΄ Πόουλσεν)

Στουτγκάρδη-Λεβερκούζεν 1-1 (40′ Φούριχ-47′ Βιρτζ)