Barcelona Open: Αποκλείστηκε στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

0

Ο Κάρλος Αλκαράθ απέκλεισε στα προημιτελικά του Barcelona Open τον Στέφανο Τσιτσιπά

Ο Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά με 2-1 σετ (6-4, 5-7, 6-2) και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Barcelona Open.

Οι δύο τενίστες αγωνίστηκαν ξανά την ίδια, καθώς είχαν προηγηθεί οι αγώνες τους για τη φάση των «16». Ήταν η 3η νίκη του Αλκαράθ απέναντι στον Τσιτσιπά σε ισάριθμες αναμετρήσεις και μια νίκη που θα τον βάλει στο Top 10 της παγκόσμιας κατάταξης της ΑΤΡ.

O Ισπανός τενίστας θα παίξει στα ημιτελικά της Βαρκελώνης με τον Ντε Μινόρ, που λίγο νωρίτερα κέρδισε τον Νόρι με 2-1 σετ (6-3, 5-7, 6-1).

ACHIEVEMENT: UNLOCKED @alcarazcarlos03 will be the newest member of the ATP Top 10 on Monday – at just 18 years old! pic.twitter.com/makzP8v6q0

— Tennis TV (@TennisTV) April 22, 2022

Στο πρώτο σετ Τσιτσιπάς και Αλκαράθ «κράτησαν» το σερβίς τους έως το 4-4, αλλά στη συνέχεια ο Ισπανός «έσπασε» το σερβίς του 23χρονου πρωταθλητή και προηγήθηκε 5-4, για να πάρει το επόμενο γκέιμ και το σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 1-1 ο Αλκαράθ έκανε δύο φορές “break” στον Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-1. Όμως, ο Έλληνας πρωταθλητής «απάντησε» με δύο “break” και ισοφάρισε 4-4, ενώ στη συνέχεια κράτησε το σερβίς του και προηγήθηκε 5-4, πριν «σπάσει» το σερβίς του Αλκαράθ στο τελευταίο γκέιμ και «γράψει» το 7-5, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Αλκαράθ «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά και προηγήθηκε 4-0. Ο Έλληνας πρωταθλητής προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 5-2, ωστόσο ο Ισπανός πήρε το τελευταίο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο με 6-4 και, παράλληλα, τη νίκη-πρόκριση στους ημιτελικούς.

The moment @alcarazcarlos03 completed a dramatic win over Tsitsipas to reach the Barcelona semi-finals…#BCNOpenBS pic.twitter.com/aLgVffQ1BQ