Bundesliga: Διπλά Ευρώπης για Λεβερκούζεν και Ουνιόν

0

Η Ουνιόν Βερολίνου πήρε το διπλό στο Φράιμπουργκ και κρατάει στο χέρι της εισιτήριο Ευρώπης.

Για την 33η αγωνιστική της Bundesliga, σημαντικές νίκες πήραν η Λεβερκούζεν και η Ουνιόν Βερολίνου.

Με τέρμα του Γκέρχαρντ στο 42ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 0-1 της Κολωνίας και βρίσκεται στο -2 από την Ουνιόν Βερολίνου και τη θέση του Κόνφερενς Λιγκ.

Η Ντόρτμουντ απέδρασε με 1-3 από το Φιρθ απέναντι στην Γκρόιτερ. Ο Μπραντ στο 26ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Βεστφαλούς, ο Ένχαμ στο 70ο λεπτό ισοφάρισε για την Γκρόιτερ και ο Μπραντ δύο λεπτά αργότερα, έκανε το 1-2. Το τελικό 1-3 έγραψε ο Πάσλακ στο 77ο λεπτό.

Η Ουνιόν Βερολίνου διέλυσε με 1-4 τη Φράιμπουργκ και έχει το πάνω χέρι για μία ευρωπαϊκή θέση. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Πρόμελ στο 11′, τον Τρίμελ στο 30′ και τον Μπέκερ στο 41ο λεπτό. Η Φράιμπουργκ μείωσε με τον 59ο λεπτό με τον Χόλερ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σάφερ στο 90ο λεπτό.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Μπόχουμ-Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (22΄ Πόλτερ, 89΄ αυτ. Μπέλο – 35΄ Νίλσον)

Φράιμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (59΄ Χόλερ – 11΄ Πρόμελ, 30΄ Τρίμελ, 41΄ Μπέκερ, 90΄ Σάφερ)

Χοφενχάιμ-Λεβερκούζεν 2-4 (22΄ Ρούτερ, 36΄ Μπαουμγκάρτνερ – 34΄, 76΄ Σικ, 73΄ Ντιαμπί, 90΄+1 Αλάριο)

Κολωνία-Βόλφσμπουργκ 0-1 (43΄ Γκέρχαρντ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Ντόρτμουντ 1-3 (70΄ Ενγκανκάμ – 26΄, 72΄ Μπραντ, 77΄ Πάσλακ)

Χέρτα Βερολίνου-Μάιντς 19:30