Bundesliga: Τερμάτισε το αήττητο της Λεβερκούζεν η Λειψία

0

Η Λειψία έβαλε στοπ στο αήττητο της Λεβερκούζεν.

Για την 2η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Λειψία στο «Μπάι Αρένα» νίκησε 2-3 την  Λεβερκούζεν. Βάζοντας τέλος στα θετικά αποτελέσματα τα οποία διατηρούσε για 35 συνεχόμενους αγώνες στην κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας.

Οι «ασπιρίνες» στο πρώτο μέρος μπήκαν αρκετά δυναμικά και άνοιξαν το σκορ στο 38’ με τον Φρίμπονγκ στην συνέχεια οι πρωταθλητές Γερμανίας σημείωσαν το 2-0 με τον Γκριμάλδο στο 45’. Οι «κόκκινοι ταύροι» μείωσαν σε 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Καμπλ (45’+7’).

Οι φιλοξενούμενου στην επανάληψη βελτίωσαν την απόδοση τους και έφεραν το ματς στα ίσια με τον Οπεντά στο 57’, στο 80’ ο ίδιος παίκτης έκανε την ανατροπή για το 2-3.

Στην συνέχεια η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο προσπάθησε να πετύχει γκολ έχοντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα.

Έτσι το σύνολο του Μάρκο Ρόζε έκανε το 2/2 και πήγε στους 6 βαθμούς, ενώ η Λεβερκούζεν έμεινε στους 3β.