La Liga: Διπλό στο 90′ η Μπαρτσελόνα, ευρείες νίκες για Γρανάδα, Θέλτα και Κάντιθ

0

Η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από το Βιγιαμαρίν, ενώ μεγάλες νίκες πέτυχαν η Γρανάδα, η Θέλτα και η Κάντιθ

για την 35η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα έφυγε με το διπλό από την έδρα της Μπέτις, η Μπιλμπάο «κόλλησε» με τη Βαλένθια, ενώ σημαντικές νίκες πήραν η Γρανάδα, η Θέλτα και η Κάντιθ

Με το γκολ του Ζόρντι Άλμπα, η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα 2-1 από την έδρα της Μπέτις και «κλείδωσε» τη θέση για το Champions League και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να πλησιάσουν την τέταρτη θέση. Ο Φατί είχε ανοίξει το σκορ για τους «μπλαουγκράνα» στο 76΄, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν τρία λεπτά αργότερα με τον Μπάρτρα, κάνοντας όνειρα ανατροπής. Ωστόσο, η Μπέτις υπολόγιζε χωρίς τον Τζόρντι Άλμπα, ο οποίος στις καθυστερήσεις χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο».

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 2-1 (53΄ Μίραμον, 90΄ πεν. Μελέρο – 66΄ Νταβίντ Σίλβα)

Μαγιόρκα-Γρανάδα 2-6 (28΄ Σεβίγια, 58΄ Ράιγιο – 6΄ Σουάρες, 46΄ Εσκουδέρο, 55΄ Πουέρτας, 69΄, 90΄ Μολίνα, 78΄ Ουζούνι)

Μπιλμπάο-Βαλένθια 0-0

Θέλτα-Αλαβές 4-0 (6΄ Γκαλχάρντο, 34΄,66΄ Άσπας, 57΄αυτ. Ναβάρο)

Κάντιθ-Ελτσε 3-0 (80΄ Νεγρέδο, 83΄ Σομπρίνο, 90΄+3 Λοσάνο)

Μπέτις-Μπαρτσελόνα 1-2 (79΄ Μπάρτρα – 76΄ Φάτι, 90 + 4΄ Τζόρντι Άλμπα)