La Liga: Με Λεβαντόφσκι πέρασε από το Μεστάγια η Μπαρτσελόνα

0

Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε την ανατροπή και έδωσε τη νίκη στη Μπαρτσελόνα επί της Βαλένθια

Στην πρεμιέρα της La Liga, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε με το δεξί, νικώντας με 1-2 τη Βαλένθια στο Μεστάγια.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, ο οποίος σημείωσε τα δύο τέρματα των Καταλανών. Με το δεξί ξεκίνησε και ο Χάνσι Φλικ στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας της Βαρκελώνης.

Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (44’), η Βαλένθια άνοιξε το σκορ με τον Ντούρο (1-0).

Η «απάντηση» της Μπαρτσελόνα ήταν άμεση και ήρθε στις καθυστερήσεις του 45λέπτου, με τον Λεβαντόφσκι να κάνει το 1-1.

Η ομάδα του Φλικ κέρδισε πέναλτι στο 48’, με τον Πολωνό επιθετικό να ευστοχεί από τα 11 βήματα και να διαμορφώνει το τελικό 1-2.

Η Μπάρτσα έχασε σημαντικές ευκαιρίες στα τελευταία λεπτά του αγώνα -όταν οι «νυχτερίδες» βγήκαν μπροστά για την ισοφάριση- για περισσότερα γκολ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Μπιλμπάο-Χετάφε 1-1 (27′ Σανσέτ – 64′ Ούτσε)

Μπέτις-Χιρόνα 1-1 (6′ Μπαρτρά – 72′ Μισεουί)

Θέλτα-Αλαβές 2-1 (66′ Σβέντμπεργκ, 84′ Άσπας – 17′ Γκαρσία)

Λας Πάλμας-Σεβίλλη 2-2 (42′ αυτ. Νιανζού, 71′ Ραμίρεθ – 25′ Άλεξ Σουάρεθ, 61′ Σάντσεθ)

Οσασούνα-Λεγανές 1-1 (79’ αυτ. Σοριάνο – 22’ Κρουθ)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-2 (44’ Ντούρο – 45+5’, 49’ πέν. Λεβαντόφσκι)

Σοσιεδάδ-Βαγιεκάνο (20:00, 18/8)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μαδρίτης (22:30, 18/8)

Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ (20:00, 18/8)

Βιγιαρεάλ-Ατλέτικο Μαδρίτης (22:30, 18/8)

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.