La Liga: Θριαμβεύτρια η Σοσιεδάδ στο ντέρμπι των Βάσκων

0

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο Ανοέτα.

Για την 17η αγωνιστική της La Liga, η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε με 3-1 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο ντέρμπι των Βάσκων και πλησίασαν στην δεύτερη θέση στο -3.

Η Σοσιεδάδ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σόρλοθ στο 25ο λεπτό και έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Κούμπο στο 37′. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σάνσετ μείωσε σε 2-1 για την Μπιλμπάο. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Οϊαρθάμπαλ στο 62ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

H Οσασούνα με 1-0 της Μαγιόρκα εντός έδρας. Το γκολ του Ορόθ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (47΄) αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Γιακόμπα Αρασάτε, η οποία «έπιασε» στην 6η θέση την Ατλέτικο Μαδρίτης και απόλυτα δικαιολογημένα κάνει όνειρα για την ευρωπαϊκή της έξοδο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Βαγιεκάνο πήρε το διπλό με 0-1 στην έδρα της Βαγιαδολίδ, η Χιρόνα επικράτησε με 2-1 της Σεβίλλης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Θέλτα-Βιγιαρεάλ 1-1 (68΄ Λάρσεν – 15΄ Μορένο)

Βαγιαδολίδ-Βαγιεκάνο 0-1 (65΄ Παλαθόν)

Χιρόνα-Σεβίλλη 2-1 (46΄ Στουάνι, 88΄ Ερέρα – 13΄ Νιάνζου)

Οσασούνα-Μαγιόρκα 1-0 (47΄ Ορόθ)

Σοσιεδάδ- Αθλέτικ Μπιλμπάο 3-1 (25΄ Σόρλοτ, 37΄ Κούμπο, 62΄πεν. Οϊαρθάμπαλ – 40΄ Σάνσετ)