Madrid Open: Δύσκολη νίκη στην πρεμιέρα για τη Σάκκαρη
Νίκη με ανατροπή πήρε η Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα του Madrid Open
H Μαρία Σάκκαρη επικράτησε της Αμερικανίδας Μάντισον Κις (Νο 22) με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 6-4) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Madrid Open.
H Ελληνίδα πρωταθλήτρια που βρίσκεται στο Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης, θα αντιμετωπίσει την 24χρονη Ρωσίδα Ντάρια Κασάτκινα (Νο 23), η οποία νίκησε νωρίτερα την Αννα Μπόνταρ από την Ουγγαρία με 4-6, 6-4, 6-3.
Στο πρώτο σετ οι δύο παίκτριες έφτασαν στο 6-6 και στο tie break η Κις το κέρδισε με 10-8, κάνοντας το 0-1. Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη εκμεταλλεύθηκε τη μία ευκαιρία που της δόθηκε να «σπάσει» το σερβίς της αντιπάλου της, προηγήθηκε 4-2 και στη συνέχεια έφτασε στο 6-3, ισοφαρίζοντας σε 1-1 τα σετ.
Στο τελευταίο σετ που είχε αρκετές ανατροπές, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Αμερικανίδας τενίστριας, κατάφερε να το κατακτήσει με 6-4 και παράλληλα να πάρει τη νίκη.
A 1-2 punch then a punch of the air 💪
🇬🇷 @mariasakkari battles back from a set down to defeat Keys in the opening round.#MMOPEN pic.twitter.com/tt0Jn3vvLF
— wta (@WTA) April 29, 2022
Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.
Μπορεί επίσης να σας αρέσει