Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του πανηγύρισε ο Μαξ Φερστάπεν στο Grand Prix του Μαϊάμι

O Μαξ Φερστάπεν με Red Bull ήταν ο νικητής στο παρθενικό Grand Prix του Μαϊάμι. Τρίτη φετινή και δεύτερη διαδοχική νίκη στη φετινή F1 πανηγύρισε ο Ολλανδός πιλότος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Φερστάπεν πήρε και τον επιπλέον βαθμό για τον ταχύτερο γύρο του αγώνα.

Τη δεύτερη θέση στο γκραν πρι του Μαϊάμι πήρε ο -επικεφαλής της κατάταξης των οδηγών- Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari, ο οποίος εκκίνησε από την “pole position”, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Κάρλος Σάινθ με το δεύτερο μονοθέσιο της Ferrari.

Clinical from Verstappen 💪#MiamiGP #F1 pic.twitter.com/HkwmfHQlA2

— Formula 1 (@F1) May 8, 2022

Την 4η θέση τερμάτισε ο Πέρες με Red Bull και στην 5η θέση ο Ράσελ με Mercedes, ο οποίος άλλαξε ελαστικά υπό καθεστώς εικονικού αυτοκινήτου ασφαλείας (σ.σ. εκκίνησε με τη σκληρή γόμα) και στη συνέχεια κατάφερε να τερματίσει πέμπτος, μολονότι εκκίνησε από τη 12η θέση. Στην 6η θέση ο Χάμιλτον.

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος της F1 είναι το ισπανικό grand prix το οποίο θα διεξαχθεί στις 22 Μαΐου στην πίστα της Βαρκελώνης.