Παναθηναϊκός μπάσκετ: Φιλική ήττα από την Μακάμπι

0

Την ήττα σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός  ηττήθηκε από τη Μακάμπι με 73-81 σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Γλυφάδας “Μ.Λιούγκας”, κεκλεισμένων των θυρών. Πρώτος σκόρερ των πρασίνων οι Τσεντί Οσμάν και Κέντρικ Ναν με 13 πόντους.

Αυτή ήταν η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων μέσα σε λίγες μέρες, μετά τη συνάντηση τους στην Κύπρο και στο τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης”

Πλέον όλοι στον οργανισμό ετοιμάζονται για το 6ο τουρνουά “Π. Γιαννακόπουλος” και την αναμέτρηση γιορτή κόντρα στην Παρτιζάν που θα γίνει κάτω από τον έναστρο ουρανό της Αθήνας και στις παρυφές του λόφου του Αρδήτου το Καλλιμάρμαρο Στάδιο.

Στην αναμέτρηση με την ομάδα του λαού οι πρωταθλητές Ευρώπης αγωνίστηκαν χωρίς τους Μπράουν, Καλαϊτζάκη και Λεσόρ ενώ ο Κώστας Αντετοκούμπο πάτησε για λίγα λεπτά στο παρκέ μετά από το πρόβλημα τραυματισμού που είχε και το οποίο τον κράτησε στα “πιτς”

Η Μακάμπι πάτησε καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και βρέθηκε στο 8-2 στο 2ο λεπτό. Οι πράσινοι σε ένα διάστημα που επιχειρούσαν να βρουν ρυθμό, είδαν τον αντίπαλό τους να φτάνει στο 16-8, ωστόσο έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-21. Στη δεύτερη περίοδο και ανεβάζοντας την ένταση, οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν πήραν προβάδισμα με 25-23 στο 12′. Στο 17′ το σκορ ήταν 31-30 υπέρ του Παναθηναϊκού AKTOR, ενώ το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες ισόπαλες (36-36).

Με την επιστροφή, το τριφύλλι διατήρησε τα ηνία και στο 23ο λεπτό έφτασε στο 47-44. Μέχρι και το 16ο λεπτό, η διαφορά βρισκόταν στα ίδια επίπεδα (54-51), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-60 υπέρ της Μακάμπι. Η συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε την εικόνα και η ομάδα του Όντεντ Κάτας πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 36-36, 57-60, 73-81

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μωραΐτης, Σλούκας 1, Οσμάν 13 (1), Σαμοντούροβ, Παπαπέτρου 6, Γκραντ 3, Ναν 13 (1), Αντετοκούνμπο 11, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ 10 (2), Μήτογλου 12 (2), Γιουρτσεβέν 4.

Maccabi Playtika Tel Aviv (Κάτας): Χορντ 8, Σίμονς 3 (1), Λόιντ 9, Μένκο 3 (1), Σόρκιν 11 (1), Μέιερ 7, Ρέιμεν 6, Ριβέρο 4, Κοέν, Ράντολφ 9, Γιοκουμπάιτις 7, Γουένιεν 7, Μπλατ 7.