Premier League: Η Άρσεναλ νίκησε το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

0

Η Άρσεναλ ήταν ανώτερη και υπέταξε τη Λίβερπουλ με σκορ 3-1.

Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League, η Άρσεναλ επικράτησε της Λίβερπουλ με 3-1 στο “Emirates” και μείωσε τη διαφορά από τους “κόκκινους” στους δύο βαθμούς.

Οι “κανονιέρηδες” πήραν το προβάδισμα στο 14ο λεπτό, όταν ο Κάι Χάβερτς βγήκε σε κατάσταση τετ α τετ με τον Άλισον, ο Βραζιλιάνος απέκρουσε, ωστόσο ο Σακά πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, εντελώς απροσδόκητα και κόντρα στη ροή του ματς, η Λίβερπουλ έκλεψε τη μπάλα, ο Λουίς Ντίας βγήκε στην επίθεση και το αυτογκόλ του Γκαμπριέλ Μαγκαλιάες οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια έχοντας απόλυτη ισορροπία.

‘Ένα λάθος ήταν αρκετό για να ξαναμπεί μπροστά στο σκορ η Άρσεναλ στο 67ο λεπτό. Οι Βαν Ντάικ και Άλισον μπερδεύτηκαν μεταξύ τους, με τον Ολλανδό να αφήνει μια μπαλιά μέσα στην περιοχή για τον γκολκίπερ του, αλλά τον Μαρτινέλι να εκμεταλλεύεται αυτήν την ασυνεννοησία και να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-1.

Το σύνολο του Αρτέτα βρήκε και τρίτο γκολ στο 90+2’, από εξαιρετική προσπάθεια του Τροσάρ που με υπέροχη ντρίμπλα απέφυγε όλους τους αντιπάλους του και νίκησε τον Άλισον από δύσκολη γωνία.

ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρτέτα): Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλιάες, Ζιντσένκο (46′ Κίβιορ), Έντεγκαρντ, Ζορζίνιο, Ράις, Σακά (79′ Νέλσον), Χάβερτς, Μαρτινέλι (74′ Τροσάρ)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (57′ Ρόμπερτσον), Κονατέ, Φαν Ντάικ, Γκόμεζ (85′ Τιάγκο), Χράφενμπερχ (58′ Έλιοτ), Μακ Άλιστερ, Τζόουνς, Ζότα, Χάκπο (58′ Νούνιες), Ντίας