Premier League: Σπουδαία ανατροπή και επιστροφή στις νίκες για τη Σίτι, τρίποντα για Έβερτον και Φούλαμ

0

“Αγχωτική” νίκη για τη Μάντσεστερ Σίτι, θρίαμβος η Φούλαμ, σημαντικοί τρεις βαθμοί για την Έβερτον.

Για την 16η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Σίτι “είδε” την Λούτον να προηγείται αλλά τελικά κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει το τρίποντο, συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα η Έβερτον που απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από την τελευταία τριάδα, η Φούλαμ με “σπασμένα τα φρένα” πήρε εύκολη νίκη επί της Γουέστ Χαμ, πετυχαίνοντας πέντε γκολ.

Η Μάντσεστερ Σίτι “αγχώθηκε” όταν η Λούτον πήρε “κεφάλι” στο σκορ, όμως απέδειξε την κλάση της και επικράτησε με 1-2. Με τη συμπλήρωση ακριβώς του δίλεπτου των καθυστερήσεων στο πρώτο μέρος, η Λούτον σόκαρε τους “πολίτες”, παίρνοντας το προβάδισμα. Ο Μπάρκλεϊ κουβάλησε τη μπάλα και τροφοδότησε τον Τάουνσεντ, εκείνος έβγαλε καλοζυγισμένη σέντρα από τα δεξιά και ο Αντεμπάγιο σηκώθηκε εντυπωσιακά στο ύψος της μικρής περιοχής και σκόραρε το 1-0. Στην επανάληψη, η Σίτι αντέδρασε και μάλιστα πολύ γρήγορα, ξεκινώντας από το 62ο λεπτό. Αρχικά, ο Μπερνάρντο Σίλβα που με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Άλβαρες βγήκε στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Γκρίλις που με πλασέ έκανε την ανατροπή για την πρώτη νίκη του συνόλου του Γκουαρδιόλα μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η Φούλαμ βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση την τελευταία περιόδο και το απέδειξε κόντρα στην Γουέστ Χαμ, διαλύοντάς την με 5-0. Στο 22ο λεπτό, ο Παλίνια έκανε σέντρα από τα δεξιά και ο Χιμένες έπιασε εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά, για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι και να βάλει μπροστά σκορ την Φούλαμ (1-0). Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα πήρε “αέρα” δύο τερμάτων στο ημίωρο, όταν ο Γουίλιαν βρέθηκε αφύλακτος μέσα στη μεγάλη περιοχή της Γουέστ Χαμ και μετά από γύρισμα του Περέιρα εκτέλεσε τον κίπερ των “σφυριών”. Στο 41′ ο Ανταραμπιόγιο με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 3-0 πριν καν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Η Φούλαμ δεν σταμάτησε να σκοράρει στο δεύτερο μισό φτάνοντας τα πέντε γκολ, με τους Χάρι Γουίλσον και Βινίσιους να σημειώνουν το 5-0.

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Έβερτον και Τσέλσι, ωστόσο τα “ζαχαρωτά” νίκησαν (2-0) και ξέφυγαν τέσσερις πόντους από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στο 55′ ο Ντουκουρέ με συρτό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0, ενώ η νίκη επισφραγίστηκε στις καθυστερήσεις από τον Ντόμπιν.