Premier League: Στην κορυφή η Άρσεναλ με “3άρα” επί της Μπράιτον

0

Σε περίπατο μετέτρεψε η Άρσεναλ το παιχνίδι με τη Μπράιτον

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Premier League ανέβηκε η Άρσεναλ με τη νίκη της με 0-3 της Μπράιτον στην 31η αγωνιστική.

Με 3-0 επικράτησε η Άρσεναλ της Μπράιτον χάρη σε τέρματα των Σάκα στο 33′, Χάβερτζ στο 62′ και του Τροσάρτ στο 86ο λεπτό και ανέβηκε στην κορυφή με 71 βαθμούς.

Η Άστον Βίλα λίγο έλειψε να την «πατήσει» μέσα στο «Βίλα Παρκ» κόντρα στην Μπρέντφορντ και τελικά πρέπει να νιώθει ευχαριστημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3). Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ των Γουότκινς (39′), Ρότζερς (46′). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν την ανατροπή στο σκορ μέχρι το 70ο λεπτό, κάνοντας το 2-3 με τα γκολ των Ζάνκα (59′), Μπεμπό (61′) και Γουϊσά (68′). Στη συνέχεια, ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, Γουότκινς, βρήκε ξανά λύση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 81ο λεπτό.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, στο Λονδίνο η Νιούκαστλ κατάφερε στο 82ο λεπτό με το γκολ του Μπρούνο Γκιμαράες να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση της Φούλαμ και να πάρει την πολύτιμη νίκη με 0-1.

H Έβερτον νίκησε στο ντέρμπι της «ουράς» την Μπέρνλι με 1-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, όπως και η Λούτον, που νίκησε και μάλιστα με ανατροπή (2-1) τη Μπόρνμουθ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Σίτι 2-4 (3′ Ματετά, 86′ Εντουάρ-13′, 70′ Ντε Μπρόινε, 47′ Λιούις, 66′ Χάαλαντ)

Άστον Βίλα-Μπρέντφορντ 2-3 (39′ Γουότκινς, 46′ Ρότζερς-59′ Ζάνκα, 61′ Μπεμό, 68′ Γουϊσά)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0 (45’+ Κάλβερτ-Λιούιν)

Φούλαμ-Νιούκαστλ 0-1 (82′ Γκιμαράες)

Λούτον-Μπόρνμουθ 2-1 (73′ Κλαρκ, 90’+ Μόρις-52′ Ταβερνίερ)

Γουλβς-Γουέστ Χαμ 1-2 (33′ πεν. Σαράμπια-72′ πεν. Πακετά, 84′ Γουόρντ-Πράουζ)

Μπράιτον-Άρσεναλ 0-3 (33΄ πεν. Σάκα, 62΄ Χάβερτς, 86΄ Τροσάρ)