Roland Garros: Δύσκολη πρόκριση με μεγάλη ανατροπή ο Στέφανος Τσιτσιπάς

0

Αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε την ανατροπή επί του Λορέντσο Μουζέτι και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Roland Garros.

Στην πρεμιέρα του στο Roland Garros, ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με 3-2 σετ (7-5, 6-4, 2-6, 3-6, 2-6) επί του Λορέντσο Μουζέτι και μετά από τρεις ώρες και 32 λεπτά αγώνα προκρίθηκε στον 2ο γύρο του γαλλικού τουρνουά.

Στην φάση των «64» ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο qualifier, Ζντένεκ Κόλαρ (νο134 στον κόσμο), ο οποίος απέκλεισε τον Γάλλο, Λούκα Πούιγ, με 3-1 σετ (6-3, 4-6, 7-5, 6-4).

Παρότι ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο Ιταλός τενίστας προηγήθηκε με 0-2, δεν πτοήθηκε, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να πάρει την πρόκριση με 3-2 σετ.

Με βιαστικές επιλογές, πολλά αβίαστα λάθη και κακό σερβίς στα δύο πρώτα σετ έδωσε την ευκαιρία στον Μουζέτι να πάρει τα δύο σετ. Στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς σοβαρεύτηκε και ισοφάρισε εύκολα σε 2-2 σετ. Το τρίτο σετ το κατέκτησε ακόμα πιο εύκολα και με 6-2 γκέιμς, πήρε τη νίκη με ανατροπή (3-2).

Για 3η φορά στην καριέρα του επέστρεψε από το 0-2 σετ για να πάρει τη νίκη σε έναν αγώνα Grand Slam ο Έλληνας τενίστας, που είχε κάνει το ίδιο απέναντι στον Μουνάρ στο Roland Garros του 2020 επίσης στον 1ο γύρο, καθώς και απέναντι στον Ναδάλ στα προημιτελικά του Australian Open το 2021.

👀 𝗼𝗻 𝘁𝗵𝗲 𝗽𝗿𝗶𝘇𝗲!

No.4 @steftsitsipas had to battle back from two sets down against Lorenzo Musetti to win 5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2!#RolandGarros pic.twitter.com/uu0wnsht17