Βόλεϊ Γυναικών: Ισοφάρισε τη σειρά ο Παναθηναϊκός

0

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον δεύτερο αγώνα της σειράς των τελικών της Α1 γυναικών και ισοφάρισε σε 1-1 νίκες, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στη μάχη για τον τίτλο.

Με κορυφαία την Μανωλίνα Κωνσταντίνου οι πράσινες παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένες προς το καλύτερο, ενώ ο Ολυμπιακός μετά το 2-0 αντέδρασε μειώνοντας σε 2-1, όμως δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.

Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την Παρασκευή 6 Μαΐου στο κλειστό του Ρέντη όπου θα διεξαχθεί ο τρίτος τελικός με γηπεδούχο τον Ολυμπιακό στις 18.00.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα (4-1, 6-3), αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα αντέδρασε και ισοφάρισε σε 7-7 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11-12 (μπλοκ Εμμανουηλίδου σε Χαντάβα), αλλά αυτό ήταν και το μοναδικό προβάδισμα των ερυθρόλευκων.

Οι πράσινες απάντησαν άμεσα μ’ ένα σερί 4-0 (το 13-12 έγινε με πόντο από άμυνα της Κωνσταντίνου) με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει για τελευταία φορά στο 17-16 (άουτ Χατζηευστρατιάδου) και να παίρνει τον τελευταίο του πόντο (20-17) με χαμένο σερβίς της Παπαφωτίου.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα μετατρέποντας το 3-3 σε 3-6 (μπλοκ Γιώτα σε Γκρόθες), όμως όχι μόνο έχασε πολύ γρήγορα το προβάδισμα του (7-7 με δύο λάθος επιθέσεις), αλλά βρέθηκε και στο -4 (15-11) με την Κωνσταντίνου να πιέζει στο σερβίς και να είναι εξαιρετική και στην επίθεση. Σε εκείνο το σημείο (κι ενώ η Γενιτσαρίδη είχε πάρει τη θέση της Άγκοστ) όμως ήρθε το ξέσπασμα της Σάλας (πήρε 5 μαζεμένους πόντους) με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 15-14 και να προσπερνά (16-17). Το ντέρμπι πήρε φωτιά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πλέον πόντο και στο 23-22 η Σάλας να καρφώνει άουτ (24-22).

Ο Παρίζι κάλεσε αμέσως σε τάιμ άουτ και στην επιστροφή οι διαιτητές έδωσαν ότι η επίθεση της Χίπε βρήκε το φιλέ και όχι το μπλοκ, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν το τσάλεντζ, με τη Γερμανίδα ακραία στην επόμενη φάση να καρφώνει άουτ για το 25-22..

Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν στο γ’ σετ με την Γενιτσαρίδη στο βασικό σχήμα και πήραν από την αρχή το προβάδισμα (2-3, 4-6, 7-9) για να φτάσουν στο +3 (9-12) με άου ττης Γκρόθες. Η Ολλανδή όμως απάντησε με δύο πόντους (μπλοκ στη Χίπε και κόντρα μπάλα) κι ο ΠΑΟ προσπέρασε 15-14 (άουτ Γενιτσαρίδη, κακή υποδοχή Σάλας).

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε με την Χίπε από τη γραμμή του σερβίς που έφερε το σκορ στο 15-18, ωστόσο το σετ είχε δρόμο ακόμη καθώς το 16-19 έγινε 19-19 (επίθεση και μπλοκ της Χαντάβα και φιλέ της Σάλας), με τις φιλοξενούμενες όμως να φτάνουν και πάλι στο +2, 19-21 με άουτ Χαντάβα και με την Χίπε να τελειώνει όλες τις κρίσιμες μπάλες έφτασαν σε σετ μπολ (21-24) μειώνοντας τελικά σε 2-1 (πάλι με επίθεση της Χίπε).

Το 4ο σετ αναμενόταν εξίσου δραματικό, όμως το 6-5 μετατράπηκε σε 10-5 με την Κρος στο σερβίς για να φτάσει ο ΠΑΟ στο 14-7 (μπλοκ Κωνσταντίνου στη Σάλας). Οι ερυθρόλευκες μείωσαν 18-14 (μπλοκ Σάλας) όμως στο 19-15 το χαμένο σερβίς της Εμμανουηλίδου και μια κακή υποδοχή έδωσαν αέρα 6 πόντων στις πράσινες που έφτασαν στο 24-16. Εκεί ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-21 (με δύο άουτ και συνεχόμενες κόντρα μπάλες) με την Χίπε να χάνει κόντρα μπάλα και την Γκρόθες να διαμορφώνει το τελικό 25-21 .