La Liga: Ισόπαλη η Βιγιαρεάλ με την Ατλέτικο Μαδρίτης

0

Ο Σόρλοθ έσωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης και “πλήγωσε” την… πρώην Βιγιαρεάλ

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Θεράμικα», στον αγώνα με τον οποίο «έπεσε η αυλαία» της 1ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Ντανζούμα, στο 18′, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Γιορέντε να ισοφαρίζει δύο λεπτά αργότερα για την Ατλέτικο.

Όμως, ο Κόκε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1 της Βιγιαρεάλ. Και στο 45+5΄ ο Σόρλοθ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού αν και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες στο β΄ μέρος, δεν τις αξιοποίησαν.

Νωρίτερα, με το δεξί ξεκίνησε η Βαγιαδολίδ, νικώντας με 1-0 επί της Εσπανιόλ. O Ραούλ Μόρο σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 23ο λεπτό, με τους Καταλανούς να επιστρέφουν χωρίς βαθμό στη Βαρκελώνη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

Μπιλμπάο-Χετάφε 1-1 (27΄ Σάνθετ – 64΄ Ούτσε)

Μπέτις-Χιρόνα 1-1 (6΄ Μπάρτρα – 72΄ Μιζεχούι)

Θέλτα-Αλαβές 2-1 (66΄ Σβέντμπεργκ, 84΄ Άσπας – 17΄ Γκαρθία)

Λας Πάλμας-Σεβίλλη 2-2 (42΄ Νιανζού, 71΄ Ραμίρεθ – 25΄ αυτ. Σουάρεθ, 61΄ Σάντσεθ)

Οσασούνα-Λεγανές 1-1 (79΄ αυτ. Σοριάνο – 22΄ Κρους)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 1-2 (44΄ Ντούρο – 45+5΄, 49΄ πεν. Λεβαντόφσκι)

Σοσιεδάδ-Ράγιο Βαγεκάνο 1-2 (90’+8 Θουμπιμέντι – 67΄ Ντε Φρούτος, 84΄ Καμέγιο)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (53΄ Μουρίκι – 13΄ Ροντρίγκο)

Βαγιαδολίδ-Εσπανιόλ 1-0 (23΄ Μόρο)

Βιγιαρεάλ-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (18΄ Nτανζούμα Χρούνεφελντ, 37΄ αυτ. Κόκε – 20΄ Γιορέντε, 45+5΄ Σόρλοθ)

Γεννήθηκα στην Αθήνα και μεγάλωσα στο Περιστέρι. Κολλημένος με την μπάλα από μικρή ηλικία, συνεχίζω με αυτή από τον χώρο της δημοσιογραφίας. Απόφοιτος της σχολής δημοσιογραφίας του ΑΝΤ1, όπου έκανα και την πρακτική μου στο ραδιόφωνο του ΑΝΤ1. Στη συνέχεια, ραδιοφωνικός παραγωγός και παραγωγή στο ραδιόφωνο ΑΡΤ. Ο γραπτός τύπος με κέρδισε και η εφημερίδα Παρασκήνιο, μου έδωσε την ευκαιρία να αρθρογραφώ και να είμαι υπεύθυνος στο αθλητικό τμήμα. Παράλληλα, ξεκίνησα μία δικιά μου προσπάθεια και το www.kingsport.gr έγινε το νέο μου αμόρε! Υπεύθυνος, αρχισυντάκτης και δημοσιογράφος του Ατρομήτου (Άντρες- Κ20- γυναικεία ομάδα) σας μεταφέρω τις ειδήσεις διαδικτυακά.