Ligue 1: Διπλό Champions League με Τσουαμενί η Μονακό

0

Με πρωταγωνιστή τον Τσουαμενί, η Μονακό άλωσε το Πιερ Μορούα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Στην αυλαία της 36ης αγωνιστικής του Ligue 1, η Μονακό νίκησε με 1-2 τη Λιλ με τον Τσουαμενί να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα των Μονεγάσκων που έπιασαν την Μαρσέιγ στην δεύτερη θέση.

Ο νεαρός μέσος της Μονακό άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με υπέροχο τελείωμα μετά την πάσα του Μπεν Γεντέρ.

Η Λιλ ισοφάρισε στο 69ο λεπτό με τον Αντρέ Γκόμες να υποδέχεται την μπάλα από τον Μπάμπα και με δυνατό σουτ να κεραυνοβολεί τον Νούμπελ.

Ο Τσουαμενί έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του, έξι λεπτά αργότερα με σουτ έξω από την περιοχή που κατέληξε στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα του Ζαρντίμ.

Σκόρερ: 69′ Α.Γκόμες – 42′,75′ Τσουαμενί

Κάρτες: 39′ Τσελίκ, 51′ Φόντε, 87′ Αντρέ, 91′ Μπάμπα

Λιλ: Ζαρντίμ, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Ντιαλό(87′ Μπράνταριτς), Μπάμπα(91′ Λιχάτζι), Αντρέ, Ονάνα, Γκούντμουνσον(56′ Ζέγκροβα), Ντέϊβιντ(56′ Α.Γκόμες), Γουεά

Μονακό: Νούμπελ, Ενρίκε, Μπαντιασίλε, Αγκιλάρ, Μαριπάν, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκολοβίν(56′ Γιάκομπς), Μπεν Γεντέρ(66′ Μποαντού), Βόλλαντ(81′ Ζιν Λούκας), Βάντερσον