Ligue 1: Πήρε το Classique η Παρί Σεν Ζερμέν

0

Χαμογέλασε η Παρί Σεν Ζερμέν κόντρα στην Μαρσέιγ.

Για την 32η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος, η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν μεγάλη  νικήτρια με 2-1 στο ντέρμπι με την Μαρσέιγ, στο «Παρκ Ντε Πρενς» σε ένα ματς που οι Παριζιάνοι βρήκαν αρκετές δυσκολίες απέναντι στους «Μασσαλούς».

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας είχε αρκετά χαμηλό ρυθμό με την Παρί να προσπαθεί να βρει χώρους να κάνει την ζημιά, κάτι που κατάφερε στο 12’ ανοίγοντας το σκορ με δράστη τον Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε άρτια την πάσα του Βεράτι αλλά και την άστοχη έξοδο του Λόπες. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ διότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ισοφάριση στο 31’ με τον Τσαρ. Στην συνέχεια το VAR ακύρωσε δυο γκολ του Μέσι  καθως ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφσάιντ. Στις καθυστερήσεις ο  Νεϊμάρ κέρδισε πέναλτι καθως χτυπήθηκε από τον αγκώνα του Ρονζιέ , την εσχάτη των ποινών ανέλαβε εύστοχα  ο Εμπαμπε -ο Γάλλος έπιασε σε γκολ των ντέρμπι τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν ήταν καλός και την κατοχή της μπάλας την είχε η Μαρσέιγ. Από την πλευρά της η Παρί  αδυνατούσε να φτιάξει μεγάλες ευκαιρίες. Το 2-1 παρέμενε μέχρι το τέλος με την Παρί να είναι μία νίκη μακριά από τον τίτλο.

Πλεόν οι πρωτευουσιάνοι” ξέφυγαν με +15 από την δεύτερη Μαρσέιγ και, πλέον, με μία νίκη στα επόμενα ματς θα εξασφαλίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Περέιρα, Βεράτι (88′ Ράμος) Ιντρίγσα Γκέιγ (81′ Βαϊνάλντουμ), Μέσι, Νεϊμάρ, Εμπαπέ (91′ Ικάρντι)

Μαρσέιγ: Λόπες, Ρονζιέ (77′ Λιρόλα), Σαλίμπα, Τσαλέτα-Τσαρ (90′ Μπακαμπού), Πέρες, Γκεντουζί, Καμαρά, Πάπε Γκέιγ (81′ Ντιένγκ), Ουντέρ (46′ Αρίτ), Παγέτ, Ζέρσον