Premier League: Απέδρασε με τεσσάρα από το Έλαντ Ρόουντ η Σίτι

0

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε το καθήκον της και πήρε το διπλό στο Έλαντ Ρόουντ.

Για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε τη Λιντς και πήρε εκ νέου το προβάδισμα στην υπόθεση τίτλος.

Η ομάδα του Μάντσεστερ απέδρασε με 0-4 από το Έλαντ Ρόουντ της Λιντς. Ο Ρόδρι στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Πολίτες και ο Άκε 54ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα. Ο Ζέσους στο 78ο λεπτό και ο Φερναντίνιο στο 93′ υπέγραψαν την νίκη των φιλοξενούμενων. Πλέον η Σίτι στρέφει την προσοχή της στη ρεβάνς με τη Ρεάλ Μαδρίτης για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ την προσεχή Τετάρτη (4/5), όπου στο «Μπερναμπέου» θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τη νίκη της (4-3) στο «Έτιχαντ».

Η Άστον Βίλα επικράτησε με 2-0 της Νόριτς και την έστειλε και μαθηματικά στην Τσάμπιονσιπ με τον Γουότκινς στο 41′ και τον Ινγκς στο 93ο λεπτό να βάζουν την ταφόπλακα στα Καναρίνια.

Περίπατο στο Μολινό έκανε η Μπράιτον που νίκησε με 0-3 τη Γουλβς. Ο Μακ Άλιστερ έχασε πέναλτι στο 33′ αλλά πήρε το αίμα του πίσω στο 42ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Ο Τοσάρ στο 70′ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του και ο Μπισουμα στο 86ο λεπτό έγραψε τον επίλογο του ματς.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε το διπλό με 1-2 επί της Σαουθάμπτον. Οι Άγιοι πήραν το προβάδισμα με τον Ρομέου στο 9ο λεπτό και οι Λονδρέζοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Έζε στο 60′. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο ηγέτης των Αετών, Βίλφριντ Ζαχά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Γουότφορντ όπως φαίνεται θα είναι η δεύτερη ομάδα που θα βρεθεί στην Τσάμπιονσιπ της νέας σεζόν, καθώς ηττήθηκε με 1-2 από την Μπέρνλι που πήρε ανάσα παραμονής. Το αυτογκόλ του Ταρκόφσκι έδωσα το πάνω χέρι στις Σφήκες όμως ο Κορκ στο 83′ και ο Μπρόουνχιλ στο 86ο λεπτό έδωσαν το τρίποντο στους φιλοξενούμενους.