Premier League: Ισοπεδώθηκε στο Άνφιλντ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

0

Ανώτερη η Λίβερπουλ πάτησε την Γιουνάιτεντ.

Για την 33η αγωνιστική του Αγγλικού πρωταθλήματος, η Λίβερπουλ «έπιασε από τον λαιμό» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φιλοδωρώντας την με τέσσερα γκολ. Δεν αγωνίστηκε ο Κριστιάνο Ρονάλντο μετά την απώλεια του νεογέννητου γιου του.

Στο πρώτο μέρος η Λίβερπουλ είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση μετουσιώνοντας σε γκολ την ανωτερότητα τους. Για τους «κόκκινους» άνοιξε το σκορ ο Ντίαζ στο 5’. Στο 7ο λεπτό, όπως αναμενόταν, όλο το γήπεδο άρχισε να χειροκροτεί δείχνοντας τη συμπαράστασή του στον Κριστιάνο Ρονάλντο. Μάλιστα, σηκώθηκαν και φανέλες του Πορτογάλου άσου.

Στην συνέχεια η ομάδα του Κλοπ πίεζε συνεχώς τους «κόκκινους διαβόλους» και στο 22’ η πίεση απέφερε καρπούς με δράστη τον Σαλάχ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Λίβερπουλ έχασε αρκετές ευκαιρίες, μια καλή στιγμή ήταν στο 30′ με τον Σαλάχ αλλά ο Ντε Χεα μπλόκαρε. Στο 38′ ακυρώθηκε το γκολ του Ντιας ως οφσάιντ. Το 2-0 συνόδεψε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ μπήκε σαφώς πιο βελτιωμένη κάνοντας δυο ευκαιρίες με τους  Σάντσο (55’) και Ράσφορντ (64′). Όμως η Λίβερπουλ στο 64’ από μια αντεπίθεση έκανε το 3-0 με τον Μανέ έπειτα από την σέντρα του Ντίας. Το κερασάκι στην τούρτα το πέτυχε στο 85’ ο Σαλάχ με το τελικό 4-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ, 4-3-3): Άλισον – Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον – Φαμπίνιο (86′ Μίλνερ), Χέντερσον, Τιάγκο (80′ Κεϊτά) – Ντίας (70′ Ζότα), Σαλάχ, Μανέ.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Ραλφ Ράνγκνικ, 3-4-1-2): Ντε Χέα – Λίντελοφ, Τζόουνς (46′ Σάντσο), Μαγκουάιρ – Ουάν-Μπισάκα, Πογκμπά (10′ Λίνγκαρντ), Μάτιτς, Νταλότ – Φερντάντες – Ράσφορντ, Ελάνγκα (84′ Χάνιμπαλ).